30 EKİM 2011 TARİHİNDE “DÜNYA OSTOMİLİLER GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLENMİŞTİR.

               Yara Ostomi İnkontinans Hemşireleri Derneği,  Türk Cerrahi Derneği, Türk Kolon Rektum Cerrahisi Derneği ve Türk Ostomi Cerrahi Derneği işbirliği ile 30 Ekim Pazar günü “Dünya Ostomililer Günü”  etkinliği düzenlenmiştir.

Etkinliğine katılan Prof. Dr. Ömer Alabaz, Prof. Dr. Adil Baykan, Doç. Dr. Sezai Leventoğlu, Prof. Dr. Ayişe Karadağ, Uzm. Hemşire Deniz Harputlu, Hemşire Halime Aydın ve Doç. Dr. Perihan Güner Küçükyaya, stomalı bireyler ile ülkemizdeki ve dünyadaki stoma bakım hizmetlerini ve stomalı bireylerin yaşam kalitelerini artırma konusunda bilgileri paylaştılar.

Uzmanlar,  “Dünya Ostomililer Günü”nün amacının stoması bulunan (ileostomi, kolostomi, ürostomi) bireylere karşı toplumsal farkındalığı artırmak, hastaların karşılaştıkları sorunları, engelleri gündeme getirmek ve stomalı bireylerin sağlık hakkı ve  yaşam kalitelerinin artırılmasına katkıda bulunmak olduğunu belirttiler.

Stomalı birey olarak yaşadıklarını paylaşan Gökhan Sezginer,  “bir insanın hayatta amacı olması gerektiğini” vurgularken diğer bireylere şöyle seslendi:

“Küçük bir torbamız var ama bu hayattan bıkmamızı gerektirmez. Benim şu andaki amacım insanlara yardımcı olmak. Yaz aylarında sörf de yaptım denize de girdim. Kendimi kısıtlamadım. Şimdi kış gelince snowboard da yapacağım. Herkes bu hastalığı yenebilir.”

Uzun yol kamyon şoförlüğü yapan Necati Göktaş da hastalığı nasıl karşıladığı sorulduğunda, “Araçların da parçası değişiyor, insanlarınki de değişiyor. Bu gayet normal bir şey” diyerek cevap verdi.Resimler